Jak sprawdzić ROI z marketingu?

Return On Investment czyli ROI, to dosłownie zwrot z inwestycji. ROI jest najbardziej znanym wskaźnikiem mierzenia efektywności działań marketingowych. Definiuje się go jako stosunek poniesionych kosztów do zysku z danego przedsięwzięcia.

Kiedy firma podejmuje działania marketingowe, na przykład prowadzi kampanię produktową, jej zarząd najczęściej pyta o to, jakiego zwrotu z inwestycji w daną reklamę można oczekiwać. Wskaźnik ROI służy przede wszystkim do weryfikacji rentowności przedsięwzięć biznesowych. Dzięki sprawdzeniu ROI z marketingu, jesteśmy w stanie ocenić, czy inwestycja w daną kampanię opłaciła się oraz wybrać najefektywniejszą formę reklamy.

Główne zalety kalkulowania ROI z marketingu to:

  • optymalizowanie wydatków na konkretne kampanie,
  • sprawdzanie czy promocja w Internecie jest opłacalna i przekłada się na realne zyski dla firmy,
  • dobieranie skutecznych form marketingowych.

 

Potrzeba konkretnych danych

 

Obliczenie wskaźnika ROI z marketingu wymaga posiadania konkretnych danych o kosztach i przychodach. Wydatki poniesione na promocję w Internecie można łatwo określić, jest to np. budżet na kampanie AdWords, cena za pozycjonowanie strony czy wynagrodzenie dla influencerów.

ROI najczęściej wyrażany jest procentowo. Aby go obliczyć, należy od przychodu ze sprzedaży odjąć poniesione koszty, następnie otrzymaną różnicę podzielić przez poniesione koszty, a w kolejnym kroku, otrzymany wynik pomnożyć przez 100%. Zatem aby skalkulować ROI z marketingu używa się następującego wzoru:

[ ROI = (zysk netto* / zainwestowane środki) x 100% ]

*W kontekście marketingowym będzie to zysk osiągnięty dzięki danej kampanii, po odliczeniu wydatków poniesionych na działania promocyjne.  

Oczywiście im ROI jest wyższy, tym działania marketingowe okazały się bardziej skuteczne.

 

Przydatne narzędzia i sposoby na sprawdzanie ROI z marketingu

 

Social media

 

ROI z marketingu można już kalkulować dzięki używaniu social media. Za pomocą Facebook Business Manager, lub zewnętrznych narzędzi analitycznych, można w bardzo prosty sposób zweryfikować ilość reakcji, natężenie komunikacji lub ewentualne spadki zainteresowania poszczególnymi działaniami. W przypadku płatnych działań w social media, automatycznie przeliczane są wskaźniki skuteczności reklam.

Kalkulując ROI z marketingu, skupia się przede wszystkim na wzroście sprzedaży, podczas gdy wiele kampanii marketingowych ma za cel zwiększenie liczby leadów.
W takim przypadku trzeba oszacować wartość zgromadzonych leadów, mnożąc ich wzrost przez współczynnik konwersji uzyskany w przeszłości. W ten sposób możemy oszacować, czy dana aktywność marketingowa w przyszłości przyniesie naszej firmie zyski.

 

Analiza konkurencji

 

Kolejnym sposobem obliczania ROI z marketingu, jest porównanie wydajności i skuteczności ze strategiami marketingowymi swojej konkurencji. Polega to na między innym na:

  • zbadaniu witryn trzech największych konkurentów,
  • przeanalizowaniu obecność konkurencji w mediach społecznościowych,
  • porównaniu swoich działań związanych z pozycjonowaniem i kampanią e-marketingową.

Im więcej dowiemy się o swoich konkurentach i ich skuteczności marketingowej, tym łatwiej będzie się z nimi mierzyć.

 

Wybranie kanały wydatków marketingowych

 

Najgorsze co można zrobić na początku promowania swojego biznesu, to szaleńczo wydawać pieniądze na wszystkie możliwe działania marketingowe. Bardzo łatwo można stracić kontrolę na wydatkami, nie osiągając realnych zysków. Zamiast tego, warto zidentyfikować najlepsze kanały marketingowe dla swojej niszy. Będą to na przykład: płatne kampanie Google, wysoka aktywność firmy na Instagramie czy Tik Toku, systematyczne prowadzenie bloga, nawiązanie współpracy z influencerami, lub prowadzenie webinarów.

W pierwszym kroku należy je przetestować, aby zobaczyć, czy przynoszą dobre wyniki. Następnie stopniowo wykluczyć te, które pochłaniają za dużo zasobów (budżetu oraz czasu pracowników), nie przynosząc oczekiwanych efektów. 

 

Pomiar na przestrzeni czasu

 

Niezwykle istotną kwestią jest także wiedza o tym jak mierzyć wyniki ROI z marketingu.

Wielu marketerów skupia się na konkretnych i natychmiastowych wskaźnikach, np. współczynnikach klikalności – CTR czy wyświetleniach. Jednak kampanie celujące w zbudowanie świadomości marki, relacji z klientami lub utrzymanie klientów, często zajmują miesiące lub lata, zanim można zobaczyć pełny efekt . Mając to na uwadze, ważne jest, aby dopasować wskaźniki sukcesu do ogólnego celu i czasu trwania danej kampanii.

Jednak, jeśli po kilku miesiącach nie ma zwrotu z inwestycji, może to być po prostu niewłaściwa kampania dla danego rynku docelowego.

 

Branie pod uwagę wielokanałowości

 

Dzisiejsze kampanie nie ograniczają się do konkretnego kanału, ale do wielu punktów styku zarówno online, jak i offline. Skoncentrowanie ROI z marketingu na określonych kanałach daje jedynie wgląd w części wielkiej układanki wpływu marketingu. Dokładny pomiar opiera się na ujednoliconych pomiarach marketingowych, które są w stanie dopasować różne wyniki w spójne, szczegółowe informacje.

 

 

Sprawdzanie zwrotu z inwestycji, czy to w marketing, czy w inne działania biznesowe, pozwala na lepsze poznanie swojej działalności. To nie tylko suche dane, lecz pewna pomoc w zrozumieniu biznesu i lepszym planowaniu.

Koncept ROI wytłumaczyliśmy w dziecinnie prosty sposób w tym filmiku 🙂 Enjoy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *